Co to jest integracja sensoryczna (SI)?
Integracja sensoryczna jest to proces terapeutyczny, dzięki któremu mózg prawidłowo rozpoznaje, przekształca i integruje informacje ze wszystkich systemów zmysłowych, łącząc je z wcześniejszymi doświadczeniami. Jest to proces niezbędny do prawidłowego przetwarzania tych informacji oraz kolejno do celowego działania. W trakcie procesu integracji sensorycznej powstają reakcje adaptacyjne, które są podstawą dla prawidłowego rozwoju.
Objawy mogące wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej:
Na czym polega terapia prowadzona metodą integracji sensorycznej?
Zajęcia w ramach integracji sensorycznej mają charakter „zabawy naukowej”, w trakcie której dziecko pod opieką terapeuty uczy się efektywniej przetwarzać i wykorzystywać informacje sensoryczne docierające z receptorów. Poprzez dostarczanie kontrolowanej ilości wrażeń dotykowych, wzrokowych, przedsionkowych i proprioceptywnych (czucie głębokie) dochodzi do kompensacji zaburzonych funkcji zmysłowych. W czasie zajęć wzmacnia się procesy nerwowe leżące u podstaw konkretnych umiejętności.
Terapia SI odbywa się w specjalnie przygotowanej i wyposażonej w odpowiednie sprzęty (huśtawki terapeutyczne, hamaki terapeutyczne, wałki terapeutyczne, deskorolki terapeutyczne, równoważnie, deski rotacyjne, trampoliny itd.) sali terapeutycznej.
Postępy w terapii monitorowane są poprzez prowadzenie bieżących obserwacji dziecka w trakcie procesu terapii oraz przeprowadzanie okresowych diagnoz. Po każdym spotkaniu rodzice otrzymują wskazówki do pracy z dzieckiem w domu. Efektywność zajęć w znacznym stopniu uwarunkowana jest współpracą z rodzicami dziecka.
Rodzicu, jeśli zastanawiasz się czy Twoje dziecko może mieć zaburzenia integracji sensorycznej – nie zwlekaj, zadzwoń i umów konsultację ze specjalistą, który odpowie na wszystkie niepokojące Cię pytania.
Wcześniejsze podjęcie terapii daje większe szanse na eliminację zaburzeń i zapewni dziecku lepszy start.