logopeda online

Dlaczego terapia online jest obecnie najlepszą formą zajęć?

W związku z nadzwyczajną sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie (pandemia wirusa SARS-CoV-2), nie ma możliwości bezpiecznego prowadzenia zajęć i konsultacji w formie stacjonarnej. Jest to nowa, a zarazem trudna sytuacja zarówno dla terapeutów, jak i Pacjentów. Wiele osób będących pod opieką specjalistów Centrum Logospec, intensywnie i wytrwale pracowało na osiąganie kolejnych efektów terapii. Często były to terapie trwające wiele tygodni, miesięcy lub lat. Jako terapeuci, czujący odpowiedzialność za utrzymanie efektów terapii, stale zastanawiamy się w jaki sposób możemy dalej pomagać i dbać o Was. Zaproponowaliśmy już bezpłatne dyżury naszych specjalistów, wysyłamy materiały do ćwiczeń w domu, ale wiemy, że to wciąż za mało, dlatego starając się dopasować do obecnych warunków, wiemy, że najskuteczniejszą formą podtrzymania efektów terapii oraz osiągania nowych umiejętności jest możliwość współpracy online, którą od połowy marca, codziennie testujemy z różnymi Pacjentami. Dlaczego taka forma zajęć jest obecnie najlepsza? – nie ma innej, bezpiecznej możliwości prowadzenia zajęć, pokazując prawidłowe wzorce ćwiczeń, wskazując kierunek terapii, monitorując wykonywanie ćwiczeń i w razie potrzeby korygując nieprawidłowości, budując kompetencję rodzica/opiekuna do samodzielnej pracy w domu, motywując do nieprzerywania terapii pomimo utrudnionych warunków, utrzymując więź terapeutyczną, zwłaszcza z małymi Pacjentami (wiemy, że często jest ona długo tworzona). Oczywiście, jako specjaliści z wieloletnim stażem, doskonale wiemy, że nic nie zastąpi kontaktu „na żywo”, ale wiemy, też, że bezczynnie czekając na pracę w idealnych warunkach, Pacjenci tracą zbyt wiele.

koncultacje logopedy online

Dla kogo zajęcia online?

Zajęcia online w różnej formie prowadzimy z wieloma Pacjentami. Ten sposób prowadzenia zajęć wymaga indywidualnego opracowania strategii działań. Pomóc możemy niemal każdemu, ale forma zajęć będzie bardzo zróżnicowana. Przykładowo, z dziećmi, które: mają wady wymowy, uczą się czytać metodą sylabową, uczęszczają na zajęcia z powodu dysleksji, zaburzeń wyrazistości mowy, jąkają się, możliwe jest przeprowadzenie większości ćwiczeń/zadań w atrakcyjnej i skupiającej uwagę formie. Kolejną grupą Pacjentów, z którymi skutecznie można prowadzić zajęcia przez internet są osoby dorosłe z wadami wymowy, z obniżoną wyrazistością mowy, osoby chcące poprawić dykcję, emisję głosu. Także osoby dorosłe z afazją, dyzartrią mogą skutecznie korzystać z zajęć. Oczywiście, wiele zależy od stopnia nasilenia zaburzeń, wieku Pacjenta, stanu ogólnego etc., ale zawsze gdy nie ma możliwości pracy bezpośredniej z Pacjentem, możemy edukować rodzinę i udzielać wskazówek do pracy.

logopeda online

Jak wyglądają zajęcia online?

W wielu przypadkach terapia przez komunikator nieznacznie będzie różnić się od ćwiczeń w gabinecie. Według standardów Logospec, zawsze wcześniej wysyłamy materiały do ćwiczeń na email, Pacjent je drukuje i realizuje z terapeutą w trakcie sesji online. Nie zawsze jednak zajęcia będą miały formę oddziaływań bezpośrednich, w niektórych przypadkach niezbędne będzie większe zaangażowanie Rodzica/Opiekuna i poprzez budowanie Jego kompetencji, wdrażanie odpowiednich działań terapeutycznych.

Konsultacje online

Ważne jest, zróżnicowanie diagnoz i konsultacji online. Zespół Logospec nie podejmuje się dokonywania diagnoz przez internet, gdyż w naszej opinii , rzetelne wykonanie diagnozy w takiej formie nie jest możliwe. Oferujemy jednak konsultacje zdalne. Czego można oczekiwać po takiej konsultacji? Po szczegółowym wywiadzie, w ramach konsultacji służymy naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresów: logopedia, neurologopedia, integracja sensoryczna, fizjoterapia, pedagogika. Udzielamy porad, informujemy co jest normą, a co może świadczyć o nieprawidłowościach, lub co na pewno jest zaburzeniem oraz omawiamy jakie są możliwe rozwiązania, dopasowujemy strategie wsparcia, pozostając w kontakcie, aby w razie potrzeby dokonywać modyfikacji, sprawdzać efektywność udzielanych wskazówek.

Może warto zaczekać na zajęcia i konsultacje w gabinecie…

Na pewno jest to wątpliwość, która dotyczy wielu Rodziców, Pacjentów, czy Klientów i każdy musi sam zadecydować, co jest dla niego lepsze, ale warto wiedzieć, co kładziemy na szali czekając, aż sytuacja ulegnie zmianie. Tym bardziej, że nie wiemy jak długo przyjdzie nam funkcjonować w obecnych warunkach, więc może lepiej spróbować otworzyć się na nowe i pomimo obaw, spróbować. Pamiętajcie, że pomożemy Wam w tym procesie, bo my, terapeuci jesteśmy właśnie dla Was, a praca, którą wykonujemy, to nasza pasja, często styl życia, sposób realizacji, dlatego tak bardzo nam zależy.

konsultacje online

logospec

ul.Bolesławicka 51b
03-377 Warszawa
tel.:530 511 982
mail:logospec.centrum@gmail.com

Zapisz sie do newslettera

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 logospec.pl